A madarakról
2006.03.30. 15:43
A papagájok baktériumok okozta betekségei
A papagájok baktérium okozta betegségei
A papagájok és általában a madarak kis teste miatt fizikális vizsgálatuk nem megoldható. Gyors anyagcseréjük révén a betegségek is gyors lefolyásúak, így hamar kell cselekedni, ha betegség tüneteit észleljük. A betegségek pontos diagnosztizálását nehezíti, hogy több elváltozásnak is hasonló, nem specifikus tünetei vannak, mint a csökkent reakcióképesség, a borzolt tollazat, a csukott szemhéj vagy a reszketés. Ha madarunkat állatorvoshoz visszük, mindig takarjuk le a kalitkát sötét kendővel. Legjobb, ha kis kartondobozban szállítjuk, a sérülések elkerülése végett. Fontos, hogy tájékoztassuk az állatorvost, hogy honnan vettük a madarat, mennyi ideje van nálunk, mit eszik, van-e étvágya, van-e széklete, milyen növények vannak a környezetében és volt-e korábban valamilyen betegsége. Az alábbiakban az alkalmazható kezeléseket soroljuk fel.
Salmonellosis
A betegség elsősorban fiatal madarakban alakul ki. A papagáj általános állapota leromlik, kedvetlen, étvágytalan lesz, és erős hasmenés jelentkezik. A fertőzés a bélsárból vett mintából mutatható ki és a gyógyulásról is bélsárvizsgálattal győződhetünk meg. A betegség antibiotikummal jól kezelhető, de az állat a gyógyulás után is a baktérium hordozója lehet. Ha több madarat tartunk együtt, a beteg állatot el kell különíteni.
E .coli okozta megbetegedés
Az E. coli, amely normál körülmények között is megtalálható a papagáj emésztőrendszerében, panaszokat csak akkor okoz, ha nem megfelelő higiéniás körülmények között tartjuk az állatot. Lehet még más betegség kísérője is, amik mind gyengítik az immunrendszert, mint a légzsákgyulladás vagy a bélgyulladás. Az antibiotikumos kezelés mellett a madarat meleg környezetbe kell helyezni, és vitamindús étrendet kell neki biztosítani.
Tuberculosis (TBC)
A madarak leggyakrabban szájon keresztül fertőződnek a kórokozóval. Ennél a krónikus betegségnél a papagáj bágyadt lesz, és az étvágytalanság miatt lesoványodik. Mivel a betegség emberre is átterjedhet, a tuberculosis-os papagájokat a közegészségügyi szabályok értelmében el kell altatni.
Gennykeltő baktériumok okozta fertőzések
A streptococcusok sebfertőződéseknél szaporodhatnak el és hasmenést, ízületi elváltozást okozhatnak. A staphylococcusok szintén a sebfertőződésekből kiindulva, a lábakon és a vázizmokban tályogokat okozhatnak, melyeket sebészeti úton el kell távoltani. Ezek fertőzések antibiotikummal hatékonyan maradandó elváltozások nélkül kezelhetők.
Psittacosis
A betegség kórokozója orrváladékkal és bélsárral ürül, a madár szájon át a légutakon keresztül fertőződik vele. Leggyakrabban kötőhártyagyulladást okoz, ami a szemhéjak dagadását és az orrnyílások eldugulását okozza. Ezzel egyidejűleg hasmenés jelentkezik. A fertőzés kezeléseként antibiotikum és vitamin kiegészítés javasolható. Idült esetekben nehéz légzés és légzsákgyulladás is előfordulhat, valamint a gyulladás átterjedhet a szívre is, ami később az állat pusztulásához vezethet. Ez a betegség is átterjedhet emberre, így fokozott elővigyázatosságot igényel a beteg állatokkal való érintkezés.
A tökéletes gyógyuláshoz fontos a korai felismerés, amivel gyakran az állat életét menthetjük meg, ezért bármilyen rendhagyó tünet észlelésekor azonnal forduljunk állatorvoshoz!
|