Kétéltűek
2006.03.30. 15:27
A kétéltűek élőhelyének kialakítása
A A kétéltűek élőhelyének kialakítása
A szalamandrák és a szárazföldi békák számára legalább 50X25cm alapterületű és 30 cm magas terrárium szükséges, amelyben 2-3 állatot tarthatunk. Még mielőtt berendeznénk a terráriumot lényeges, hogy megtaláljuk a számára ideális helyet a lakásban. Legfontosabb, hogy olyan világos helyre kerüljön, ahol csak szórt fény éri. A kétéltűek a hüllőkkel ellentétben nem szeretik a direkt fényt és az azzal járó meleget. Terrárium aljára helyezzünk kisméretű, tisztára mosott folyami kavicsot és rétegezzünk rá kb. 3cm föld és tőzeg keveréket. A talajba ültessünk páfrányt, borostyánt illetve füvet. Ha találunk mohával borított követ, az is kiválóan megfelel. Természetesen el kell különíteni egy kis vizes életteret is az állatoknak. Ehhez tökéletesen megfelel egy vízzel teli cserépedény vagy tál, melynek széléhez köveket tehetünk a természetesség kedvéért. Ha a szoba hőmérséklete 20C° körüli, nincs szükség talajfűtésre, azonban ha ennél alacsonyabb gondoskodni kell a terrárium fűtéséről is. A szakboltokban kaphatók kifejezetten talajfűtésre kialakított fűtőtestek. Mivel ezek az állatok szeretik a párás, nyirkos környezetet, ezért a terrárium tetejét üveglappal fedjük le.
A gőtéknek és vízi békáknak úgynevezett akvaterráriumra van szükségük, ugyanis ezek az állatok idejük nagy részét a vízben töltik. Az akvaterráriumok aljzata két részre osztott. Az egyik részben víz a másikban valamilyen talajféleség található. A gőték és vízi békák esetében a szárazföld és a víz aránya 1/3-2/3 legyen. Az akvaterrárium aljára helyezzünk vékony homokréteget, majd a szárazföldi részre tegyünk kerti föld és tőzegkeveréket. Az állatok természetes élőhelyén megtalálható növényeket (fajtól függően páfrány, keskeny levelű gyékény) szintén ültethetünk a talajba. Fontos azonban, hogy ne zsúfoljuk túl az akváriumot, hagyjunk elegendő mozgásteret állatainknak. A víz és a szárazföld átmenetét kavicsokból épített fallal választhatjuk el. A víz tisztításáról körülbelül kétnaponta kell gondoskodnunk. A víz hőmérséklete optimálisan 18-20C°, fűtése csak akkor indokolt, ha a szobában ennél alacsonyabb a hőmérséklet. Ilyenkor az akváriumokban is használt elektromos fűtőtest alkalmazható. A terráriumok megvilágításának időtartama átlagosan 12 óra legyen, akár természetes akár mesterséges a fényforrás. A neon fénycső hideg fénye miatt nem javasolt, de a hagyományos illetve a halogén izzó kitűnően alkalmazható a terráriumok megvilágítására. A fényforrást az üvegtető közepe fölé helyezzük el, ezzel biztosítva az egyenletes fényeloszlást. Végezetül ne feledkezzünk meg a terráriumok illetve az akvaterráriumok díszítéséről sem. Fajtól függően a természetes élőhelynek megfelelően helyezzünk el faágakat, fakérget, köveket, gyökereket, avart persze nem túlzsúfoltan, ízlésesen elrendezve a terráriumban.
A kétéltűek legtermészetközelibb tartási módja a szabadtéri terrárium. Bár még kevés helyen látni ilyet, egyre inkább népszerű ez a tartási mód nem csak a kétéltűek, hanem a hüllők esetében is. A szabadtéri terráriumok lényege, hogy az adott állatfaj természetes élőhelyét próbálja nyújtani. Ezeket a terráriumokat úgy kell kialakítani, hogy talajuk laza, fúrható legyen. Így az állatok a hideg idő beálltával tudnak maguknak telelő helyet kialakítani. Ha melegégövi állatokat tartunk szabadtéri terráriumban, gondoskodni kell az állatok fagymentes helyen való teleltetéséről.
|